خانهسبک زندگینشانه‎‌های افسردگی در بیمار مبتلا به سرطان چیست؟

نشانه‎‌های افسردگی در بیمار مبتلا به سرطان چیست؟

نشانه‎‌های افسردگی در بیمار مبتلا به سرطان چیست؟

گرچه حرف زدن درباره‌‎ی “سرطان” برای همه‌‎ی ما تلخ و دردآور است اما شاید روز جهانی سرطان بهانه‎‌ای برای به اشتراک گذاشتن تجربیات و اطلاعات درباره‎‌ی این بیماری با یک‎دیگر باشد. ممکن است در اطرافیان دور یا نزدیکمان عزیزانی را دیده‎‌ باشیم که با این بیماری دست و پنجه نرم کرده‌‎اند و حتی شاهد دوره‎‌ی درمانشان بوده‌ ‎باشیم. طبق آمار جهانی اعلام شده در سال ۲۰۱۸ از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر، ۹/۱۹۷ ابتلا به یکی از انواع سرطان را تجربه کرده‎‌اند. سرطان پروستات، معده و روده بین مردان و سرطان پستان، تیروئید، رحم و پوست بین زنان از شایع‎‌ترین انواع سرطان است. آگاهی به این آمار و ارقام و همچنین انواع مختلف سرطان دلیلی کافی‎ست برای این‎که تلاش کنیم با انتخاب سبکی زندگی سالم، تا جایی که می‌‎توانیم از ابتلا به آن جلوگیری کنیم. گنجاندن سبزیجات در رژیم‎‌های غذایی، ورزش و پیاده روی، نوشیدن آب به میزان کافی، خواب و استراحت و دوری از موقعیت‎‌های تنش‌‎زا، چکاپ‎‌های مربوط به سرطان با مشورت پزشک و… می‌‎تواند در پیشگیری از ابتلا به سرطان بسیار موثر باشد.

اما اگر روزی باخبر شدیم یکی از اطرافیانمان به سرطان مبتلا شده، چه کنیم؟ قبل از هر چیزی باید بدانیم افسردگی بین بیماران سرطانی، امری بسیار رایج است که عواملی مثل پرتو درمانی و داروهای مصرفی می‌‎تواند آن را تشدید کند. از طرفی دیگر حفظ کردن روحیه و سرزندگی و داشتن امید به زندگی می‎‌تواند در بالا بردن سیستم ایمنی بدن اثر بگذارد و تاثیری مثبت بر روند درمان بیمار داشته‌‎باشد. حفظ روحیه و مقابله با افسردگی در چنین شرایطی شاید در نگاه اول دشوار به نظر برسد، اما اطرافیان بیمار می‌‎توانند در چنین شرایطی با آگاهی درست از این موقعیت و انتخاب راهکارهای درست تا میزان قابل توجهی از سختی آن بکاهند.

نشانه‎‌های افسردگی در بیمار مبتلا به سرطان چیست؟

فرد مبتلا به سرطان ممکن است تصور کند برای همیشه سلامتی‎‌اش را از دست داده است. حتی بعضی افراد بعد اتمام دوره‌‎ی درمان و به دست آوردن بهبود جسمانی، همچنان از علائم افسردگی رنج می‌‎برند. البته این افسردگی برای فردی که با بیماری سختی دست و پنجه نرم می‌‎کند، امری طبیعی‎ست و اما می‎توان با شناخت برخی از این نشانه‌‎ها با مشورت پزشک معالج یا تراپیست، از تشدید آن‎ها کاست. شایع‌‎ترین این علائم عبارتند از:

 • تغییر در ساعت خواب و به هم خوردن الگوی خواب منظم فرد
 • احساس ضعف و خستگی بیش از حد جسمی
 • فکرهای ناامید کننده مثل فکر به مرگ یا خودکشی
 • احساس شدید غم، بی‌انگیزه بودن، ناامیدی
 • از دست رفتن علاقه‌‎ی فرد نسبت به تحرک و فعالیت‌هایی که تا پیش از این برای او لذتبخش بوده‌‎اند.
 • واکنش‎‌های شدید و پرخاشگرانه نسبت به مسائل پیرامونش
 • اختلال در تصمیم‎‌گیری و تمرکز
 • افزایش یا کاهش چشم‎گیر اشتهای فرد
 • سرزنش کردن خود و احساس گناه
 • احساس تنهایی و کمبود توجه از سوی دوستان و خانواده

راهکارهای موثر در کنترل افسردگی فرد مبتلا به سرطان

 • به فرد بیمار توصیه کنیم درباره‎‌ی احساساتش صحبت کند: گاهی صحبت کردن درباره‎‌ی احساس خشم یا ناراحتی باعث می‌شود فرد راحت‎تر احساسات منفی‎‌اش را پشت سر بگذارد. این صحبت کردن می‌‎تواند با یک دوست، عضوی از خانواده، تراپیست و… باشد. عضویت در گروه‎‌های دوستانه و انجمن‎‌های حمایتی نیز در چنین مواردی می‌‎تواند کمک زیادی به حفظ روحیه‎‌ی فرد کند و بستری برای راحت‎‌تر بروز دادن احساساتش فراهم آورد.
 • تشویق به انجام فعالیت: گاهی فرد بیمار می‌‎تواند با مشورت پزشک، ورزش‎‌های سبک مثل یوگا یا حرکات کششی را انجام دهد. همچنین می‌‎توان فرد را به فعالیت‌‎هایی مثل نقاشی، موسیقی، فیلم دیدن یا حتی کارهای سبک روزمره و مربوط به خانه تشویق کرد.
 • توجه به خلوت و حریم شخصی فرد: گاهی فردی که به بیماری سختی مبتلاست، زمانی را لازم دارد تا با شرایط تازه پیش رویش کنار بیاید و آن را بپذیرد. باید توجه کنیم در کنار اهمیت دادن و توجه کردن به فرد باید برای خلوت او احترام قائل باشیم و بدانیم شاید او برای کنار آمدن با موقعیت تازه‎‌اش نیاز دارد اوقاتی را تنها سپری کند.
 • تشویق فرد برای بازگشت به ریتم عادی زندگی: فرد بیمار می‌‎تواند در بسیاری از موارد سبک زندگی پیشین خود را ادامه دهد. بسیاری از افراد در طول دوره‎‌ی درمان خود با مشورت پزشک، سرکار یا دانشگاه می‎‌روند. بیماری نباید تمام جنبه‎‌های زندگی فرد را خارج از کنترل کند و می‌‏توان با تشویق و حمایت، با گذشت زمان فرد بیمار را یاری کرد تا به ریتم زندگی پیشین خود برگردد. البته باید شرایط روحی و جسمانی و تمایل فرد در این شرایط را درنظر گرفت.
 • مراجعه به تراپیست: صحبت کردن با تراپیست در چنین مواردی می‎‌تواند بسیار راهگشا باشد. تراپیست به عنوان یک فرد متخصص با شناخت حالات روحی شما می‌‎تواند راهکارهایی متناسب با خلقیات شما ارائه بدهد که گاهی شاید به ذهن بقیه‌‎ی اطرافیان نرسیده باشد. بنابراین یک تراپیست خوب می‌‎تواند بهترین همراه شما در این مسیر باشد.

در تمامی این موارد باید در نظر داشت، دست به گریبان بودن با چنین بیماری تا حدود زیادی انرژی جسمانی و روحی فرد را می‎‌گیرد و همچنین تلاش اطرافیان برای حمایت از او نباید به هیچ وجه حالتی اجبارگونه به خود بگیرد و حتما با مشورت پزشک یا فردی متخصص باشد. باید آگاه باشیم سرطان به هیچ وجه به معنای پایان زندگی نیست و امروزه با پیشرفت علم پزشکی و راهکارهای جدید درمانی، دو سوم بیماران مبتلا به سرطان پس از درمان بهبود کامل خود را به دست می‌آورند و هرچه سرطان در مراحل ابتدایی تر تشخیص و درمان شود، احتمال بهبودی بالاتر خواهد بود.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
نویسنده

minam@delino.com

بدون نظر

پیام بگذارید