خانهسبک زندگیبطری شیشه‎‌ای جایگزین بطری پلاستیکی

بطری شیشه‎‌ای جایگزین بطری پلاستیکی

بطری شیشه‎‌ای جایگزین بطری پلاستیکی

استفاده از کالاهای پلاستیکی به خصوص در صنعت بسته‌‎بندی به دلیل وزن کم و مقاومت مکانیکی بالا، ماده‎‌ی اولیه‎‌ی ارزان و نگهداری و حمل و نقل آسان روز به روز در حال افزایش است. طبق آمار گزارش شده، پیش‎بینی شده‌، مصرف بطری‎‌های پلاستیکی در ایران در سال‎های اخیر به بیش از ۹۲۰۰۰ تن افزایش یافته‌‎است. پلاستیک‌‎ها انواع متفاوتی دارند که یکی از پرکاربردترین آن‎ها پلاستیک‎‌های از جنس پلی‌اتیلن ترفتالات می‎‌باشد. پلی‌اتیلن ترفتالات به دلیل خصوصیات برتری که نسبت به سایر پلاستیک‎ها دارد اعم از مقاومت مکانیکی بالا، نفوذپذیری کم در برابر گازهای موجود در هوا (که موجب ماندگاری طولانی مواد غذایی می‎‌گردد.) و مقاومت بیشتر در برابر حرارت، کاربرد بیشتری دارد. این بطری‌‎ها در مصارف مختلفی به خصوص در بسته‎‌بندی مواد غذایی از قبیل نوشابه‎‌های گازدار (۳۵%)، آب معدنی (۲۰%)، آب‎میوه (۹%)، نوشیدنی‎‌های انرژی‌‎زا (۸%)، مواد غذایی (۱۴%)، مواد شوینده و آرایشی (۷%)، و سایر نوشیدنی‌‎ها مثل چای، قهوه و شیر (۷%) مورد استفاده قرار می‎‌گیرند. (نشریه مهندسی شیمی ایران- شماره ۷۳- ۱۳۹۳) در آسیا بیشترین تولیدکننده این بطری‎‌ها کشورهای چین، هند و پاکستان هستند. همچنین در ایران بیشترین مصرف بطری‌‎های پلاستیکی در نگهداری روغن‎‌های مایع، آب‎‌معدنی، نوشابه‌‎های گازدار و مواد پاک کننده، شوینده و آرایشی می‏‎‌باشد. به دلیل مصرف  بالای بطری‎‌های پلاستیکی به دلیل مزایای ذکر شده باید معایب این این بطری‎‌ها از نظر زیست محیطی و همچنین اثرات زیان‌‎بار آن بر سلامت انسان مورد بررسی قرار گیرد.

بازیافت بطری‌های پلاستیکی:

شیشه‎‌های بازیافتی بدون هیچ‌گونه کاهشی در سطح کیفیت شیشه‎‌های عمدتاً می‌تواند تا ۱۵ مرتبه در چرخه بین تولید و مصرف مورد استفاده قرار گیرد.

مواد پلاستیکی دارای ارزش حرارتی بالایی است اما از نظر زیستی به سختی تجزیه می‌‎گردد ممکن است برای تجزیه‎‌ی  کامل به ۲۰۰ الی ۵۰۰ سال زمان نیاز داشته‌ ‎باشند. باکتری‎‌های تجزیه کننده به ندرت این وسایل پلاستیکی را مورد حمله قرار می‎‌دهند، به طوری‌که این مواد مدت زمان طولانی را بدون تغییر طبیعت به جای می‎‌مانند و به آسانی از بین نمی‎‌روند. به همین دلیل بزرگترین مشکل آن‎ها زیست تخریب ناپذیری آن‎هاست. طبق آمار گزارش شده در نشریه‎‌ی ویتامر در آمریکا و گزارشات ارائه شده توسط سازمان محیط زیست این این کشور، بیش از ۲۵% کالاهای شیشه‌‎ای بازیافت می‎‌شوند، در حالی‎‌که مواد پلاستیکی، بازیافتی کمتر از ۹% دارند. شیشه ۱۰۰% قابلیت استفاده مجدد را دارد.  استفاده از شیشه‎‌های بازیافتی در ساخت بطری‎‌های جدید، باعث صرفه‎‌جویی در در مصرف انرژی می‎‌گردد زیرا نقطه‎‌ی ذوب خرده شیشه از مواد خام اولیه کمتر است و موجب کاهش مصرف سوخت کوره‎‌ی ذوب می‎‌شود. در مقابل مواد پلاستیکی، شیشه‎‌های بازیافتی بدون هیچ‌گونه کاهشی در سطح کیفیت شیشه‎‌های عمدتاً می‌تواند تا ۱۵ مرتبه در چرخه بین تولید و مصرف مورد استفاده قرار گیرد.

کاهش میزان آلودگی:

پسماندهای پلاستیکی چنان‎چه سوزانده شوند، باعث تولید مواد خطرناکی مانند دی‎‌اکسید کربن در هوا می‌‎شوند در صورتی‎‌که مصرف مجدد شیشه‎‌های بازیافتی در کوره‎‌های ذوب نه تنها آلودگی تولید نمی‌‎کنند بلکه معادل وزن خود از آلودگی تولید مواد اولیه می‌کاهند.

نفوذ مواد سمی از طریق ظروف و بطری‎‌های پلاستیکی:

تحقیقات انجام شده در بیمارستان کاسل آمریکا نشان می‌‎دهد که مواد غذایی به خصوص مواد چرب در دماهای بالا قادر هستند ماده سمی به نام دی‌اکسین را از جداره خود خارج کنند. همچنین استفاده از ظروف پلاستیکی در مایکروویو برای گرم کردن غذا منع شده‌‎است زیرا باعث آزاد شدن ماده‎‌ی دی‎اکسین می‌‎شود. امروزه به دلیل پی بردن به خطرات ناشی از انتشار دی‌‎اکسین، پزشکان توصیه می‎‌کنند برای انجماد آب آشامیدنی به جای ظروف پلاستیکی از ظروف شیشه‎‌ای استفاده گردد. دی‎‌اکسین می‌تواند باعث عوارض کلیوی و ریوی، ختلال در غدد تیروئیدی و سقط جنین شود.

به اشتراک گذاشتن با :
برچسب ها
امتیاز به این مقاله
نویسنده

minam@delino.com

بدون نظر

پیام بگذارید