خانهرویدادها و اخباردرباره‎‌ی المپیک چه چیزهایی را می‌دانیم؟

درباره‎‌ی المپیک چه چیزهایی را می‌دانیم؟

درباره‎‌ی المپیک چه چیزهایی را می‌دانیم؟

“المپیک” یک رویداد چند ورزشی‌ست که هرچهار سال یک‎ بار برگزار می‌شود. بازی‌های المپیک در هر دو فصل تابستان و زمستان برگزار می‎شود و هدف برگزاری آن صلح جهانی و آشنایی مردم از کشورهای مختلف از طریق ورزش است. بازی‎‌های المپیک سال ۲۰۲۰ به علت شیوع کرونا برگزار نشد و امسال در سال ۲۰۲۱ میلادی، المپیک سال ۲۰۲۰ در توکیو برگزار می‎‌شود. در این پست بلاگ دلینو قصد داریم درباره‎ی تاریخچه‌‎ی برگزاری المپیک و نمادهای آن صحبت کنیم.

تاریخچه‌ی المپیک:

اولین دوره‌ی بازی‌های المپیک، ۷۷۶ قبل از میلاد با آرزوی برقراری صلح در محلی به نام المپیا برگزار شد. المپیا -پناهگاه مقدس اساطیر یونان- نام یک دشت پهناور واقع در یونان بوستان بوده که به لحاظ موقعیتی مکانی بسیار مناسب برپایی این دوره‌ی ورزشی درنظرگرفته می‌شده‌است. این رویداد در ابتدا المپیاد نام داشته و به روایتی ترکیبی از جشنواره‌های ورزشی و هنری بوده و یونانیان به بهانه‎‌های مختلف در این رویداد به پرستش خدایان به صورت جمعی می‎پرداختند. دربازی‎‌های المپیک باستان ورزشکاران در رشته‎‌های مختلف مثل کشتی، مشت‎‌زنی، اسب‌سواری، ارابه‎‌رانی، دویدن با یکدیگر مسابقه می‌‎دادند. بر سر قهرمانان این مسابقات تاجی از برگ درختان زیتون می‎‌گذاشتند و همینطور اجازه داشتند مجسمه یا تندیسی از خود بسازند و آن را در المپیا نصب کنند. این رویداد از جشن‎‌های معروف یونانیان بوده‎‌است که اغلب به بهانه‎‌ی پیروزی در یک جنگ یا بزرگداشت و تولد پادشاهان یونانی هر ۴ سال یکبار برگزار می‌شده. امروزه تاریخچه‎‌ی المپیک را به دو دوره‎‌ی باستان و نوین تقسیم می‎کنیم. با غلبه‌ی رومیان بر یونانیان، بازی‎‌های المپیک شکوه خود را از دست داد و رقابت‎‌های ورزشی و انسانی در این رویداد تبدیل به نبردهای خونین و وحشیانه‎‌ی گلادیاتورها شد. به همین دلیل در سال ۳۹۴ میلادی به فرمان تئودوسیس پادشاه رم، برگزاری المپیک برای همیشه ممنوع اعلام شد. بنابراین بازی‌های المپیک باستان از سال ۷۷۶ پیش از میلاد تا سال ۳۹۴ پس از میلاد ادامه داشت.

بازی‌های المپیک نوین از سال ۱۸۹۶ آغاز شد و از ابتدا برنامه و آئین‎‌نامه‌ای تنظیم شد دولت فرانسه به ریاست اتحادیه‎‌‌ی بازی‎‌های المپیک برگزیده‌شد. به این ترتیب کنگره‎‌ی المپیک تشکیل شد در این کنگره قرار شد بازی‌ها هر ۴ سال یک‌بار برگزار شوند و کمیته‌ی بین‌المللی المپیک نظارت کامل و دقیق بر روند بازی و مسابقات هر دوره داشته‎‌باشد.

المپیک باستانی در دشت پهناوری به نام المپیا برگزار می‎‌شده‌است.

نمادهای المپیک:

پرچم: زمینه‎‌ی پرچم سفید است و اطراف آن هیچ حاشیه‎‌ای وجود ندارد. در وسط آن ۵ حلقه به عنوان سمبل المپیک به کار رفته‌است که رنگ حلقه‎‌ها از چپ به راست به ترتیب آبی، زرد، سیاه، سبز و قرمز است که نماد اتحاد ۵ قاره و تجمع ورزشکاران در سراسر نقاط جهان می‌باشد.

حلقه‌های المپیک نماد اتحاد پنج قاره است.

مشعل المپیک: در مورد مشعل المپیک تاریخ سرگذشت شخصی را ذکر می‌کند که در نبرد سهمگین پلانته در سال ۴۷۹ قبل از میلاد بطور معجزه آسایی جان سالم به در برده و از آن‌جا که در چنین سرنوشتی خود را مدیون لطف و خدا می‌دانست و در قبال این حیات دوباره  شکرگزاری می‌کند، بدین سبب از معبد آپولون آتش مقدس را با دویدن به محل تولد خود می‌آورد.

مشعل المپیک یکی از نمادهای اصلی مراسم المپیک است.

در این پست دلینو به صورت مختصر تاریخچه‎‌ی المپیک را مرور کردیم و امیدواریم کشورمان بتواند در رشته‌های مختلف موفقیت‎‌های جهانی کسب کند.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
نویسنده

minam@delino.com

بدون نظر

پیام بگذارید