خانهمطالب عمومیدر سفر به ترکیه، از این غذا غافل نشوید!

در سفر به ترکیه، از این غذا غافل نشوید!

در سفر به ترکیه، از این غذا غافل نشوید!

یک خانواده چهار نفره ایرانی رو در یک سفر تفریحی به یکی از شهرهای کشور ترکیه تصور کنید.
هوا گرم و حدودا ۳۲ درجه سانتی گراد. از حدود ده صبح توی مرکز خرید بزرگی چرخیدن و تمام هیجان خودشون از خرید در یک سفر خارجی رو تخلیه کردن.
بچه های کوچیک همراهشون خسته شدن و بهونه میگیرن، آقا از مواظب بچه ها بودن و نظرهای زیاد دادن و البته هزینه های غیرضروری خسته شده و پیشونی اش عرق کرده و هر نشیمنگاهی که میبینه سریع خودش رو ول میکنه روش. خانم پاهاش توی کفش ورم کرده. کیسه های خرید از مچ دستش آویزون شده و حس عذاب وجدان از خریدهای زیاد داره توی وجودش بیدار میشه و کم کم توی فکرش میاد که کاش این کفش رو نمیخریدم و وای حالا این پیرهن رو کجا میخوام بپوشم و الکی فلان چیز رو سوغاتی خریدما مگه خودشون چی آوردن واسه ما!

از یه جایی به بعد کسی با کسی حرف نمیزنه و فقط دارن خودشون رو توی راهروهای سنگی مرکز خرید میکشن. ساعت حدود ۵ بعدازظهره. فکر رستوران های بیرون از مرکز خرید یکم ریسک داره که آیا غذا داشته باشن یا نه ولی فوودکورت مرکز خرید رو دارن میبینن. فرصت فکر کردن و تصمیم گرفتن به خودشون نمیدن و میرن به سمت فوودکورت.
توی اولین رستوران میشینن و گارسون منو رو میاره.
حتی حوصله فکر کردن به نوع غذا هم ندارن.
آقا انگلیسی بلد نیست و خانم با ترکی نصفه و نیمه ای که از سریال های ترکیه ای یاد گرفته سفارش چهارتا از همون اولین عکس توی منو رو میده.

بچه ها از جنب و جوش افتادن. آقا با ماشین حساب گوشی داره حساب میکنه که امروز چقدر خرج کردن و چقدر پول باقی مونده. خانم بعد از اینکه دست های بچه هارو میشوره برمیگرده سر میز و با نگاه انداختن به کیسه های خرید خودش رو سرگرم میکنه که گارسون از دور با دوتا سینی بزرگ به سمتشون میاد.
چهار بشقاب روی میز میزاره. نوشابه ها و آب هارو میاره. میپرسه چیز دیگه ای نیاز دارن یا نه و میره که به کارش برسه.
حالا بشقاب رو تصور کنید.
یک دیس بزرگ که با ورقه های نازک از گوشت قرمز پوشیده شده. بخار داغ غذا باعث شده بوی خوشش بلند بشه. یک گوجه پخته شده خوش آب و رنگ کنار بشقاب و یک فلفل کبابی بزرگ هم روی لایه های گوشت. اما این تمام ماجرا نیست. زیر این لایه های گوشت پخته شده خوش و آب رنگ تیکه های نون تیلیت شده توی یک سس قرمز فوق العاده است و کنار بشقاب هم چند قاشق ماست پرچربی که دیدنش هم باعث میشه پلکهاتون روی هم بیافته و خوابتون بگیره.

صحنه ای که تصور کردید در هر شهری از کشور ترکیه میتونه اتفاق بیافته. اسم این غذای محشر اسکندر کباب هست که از معروف ترین و محبوب ترین غذاهای ترکیه از زمان عثمانیه و قیمتش از حدود ۱۳ لیر در رستوران های متوسط تا ۴۰ لیر در رستوران های خیلی لوکس متغیره. اما چیزیه که اگر یکبار امتحانش کنید بدون شک عاشقش خواهید شد.
تجربه لذت بردن از اسکندرکباب رو داشتید؟

به اشتراک گذاشتن با :
برچسب ها
امتیاز به این مقاله
نویسنده

info@delino.com

بدون نظر

پیام بگذارید