خانهمطالب عمومیدلینو بندرعباس

دلینو بندرعباس

دلینو بندرعباس

بندرعباس مرکز استان هرمزگانه و نام قبلی اون هم بندر گمبرون بوده. این شهر در واقع بزرگترین بندر ایران به حساب میاد و روزانه کالاهای بسیار زیادی از طریق بندر شهید رجایی و بندر باهنر این شهر از گمرک ترخیص میشه و یا از طریق این گمرک ها و از راه دریایی به کشورهای دیگه صادر میشه. آب و هوای این شهر هم گرم و مرطوبه و به طور کلی از اوسط آبان تا اواسط فروردین آب و هوای مطلوبی رو داره و آماده پذیرش گردشگران مختلف از سراسر ایرانه.

از جاذبه های گردشگری بندرعباس می تونیم به مسجد گله داری، پل لاتیدان، عمارت کلاه فرنگی و قلعه فین اشاره کرد. مسجد گله داری یکی از مساجد مهم این شهره که حدود صد سال قدمت داره و تمام سی و شش ستون آن با هنر گچبری تزیین شده و قسمت شبستان آن هم به خاطر شرایط آب و هوایی توسط تخته های چوبی بنا شده.

پل لاتیدان با هزار متر طول، از طولانی ترین پل های تاریخی ایرانه که حدود پانصد سال نیز قدمت داره. عمارت کلاه فرنگی نیز یکی دیگه از جاذبه های گردشگری بندرعباسه که در گذشته تجارت های داخلی و خارجی در این مکان انجام میشده. قدمت این بنا به دوره صفویه برمیگرده و به دلیل اینکه معماری این بنا برگرفته شده از معماری اروپایی بوده؛ اسم اون رو عمارت فرنگی گذاشتن. قلعه فین هم روی تپه ای مرتفع قرار گرفته و از مصالحی که برای ساخت بخش های مختلف قلعه به کار رفته، می تونیم به سنگ های متنوعی مثل ساروج و خشت های مربع شکل اشاره کنیم که باعث خاص شدن نمای اون شده.

 

دلینو بندرعباس

 

بندرعباس هم مثل هر شهر دیگه ای غذاهای محلی خاص خودش رو داره، مهیاوه یکی از این غذاها است که در واقع نوعی سس به حساب میاد و از دو کلمه ماهی و آب به زبان محلی به وجود اومده. نام ماهی ای که در این غذا استفاده می شه موتو یا ساردینه است و طعم تند و نمکی داره. درست کردن این غذا هم نسبتا کار سختیه، چون باید اون رو با یک سری از ادویه ها ترکیب کنید و به مدت یک ماه در آفتاب قرار بدید. مهیاوه را معمولا همراه برنج یا نان می خورن.

نام یکی دیگه از غذاهای محلی این شهر هم دوپیازه میگو است که از ترکیب میگو، پیاز، رب و ادویه درست می شه و این غذا هم با برنج یا نان خورده می شه.

اگر در تعطیلات نوروز به شهر بندرعباس سفر کردید یادتون باشه که حتما سوغاتی های اونجا رو هم بخرید. خرما اصلی ترین سوغاتی این شهره که این موضوع می تونه به این دلیل آب و هوای بسیار گرم و خشک این شهر باشه که محیط مناسبی برای کشت خرما محسوب می شه و انواع مختلفی با نام های پیارم، کریته، مراد سنگ و مضافتی داره. گواوا هم یک میوه است که از سوغاتی های بسیار خوشمزه بندرعباسه که ظاهر اون شبیه گلابی و داخل اون شبیه اناره و مزه ای ترش و شیرین داره.

اگر برای تعطیلات نوروزی به بندرعباس سفر کردید، یادتون نره که می تونید غذای مورد علاقه تون رو هم از رستوران های دلینو در شهر بندرعباس با استفاده از وب سایت دلینو و یا اپلیکیشن دلینو سفارش بدین و به راحتی اون رو در آدرس مورد نظرتون تحویل بگیرید.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
نویسنده

info@delino.com

بدون نظر

پیام بگذارید