دلینو قم

دلینو قم

قم با توجه به قرار گرفتن در پهن دشت مسیله و حاشیه کویری ایران، موقعیت مناسبی برای زندگی و شکل گرفتن حیات اجتماعی داشته. این شهر در مجاورت مهمترین شاهراه ارتباطی و تجاری دوره رنسانس بین شرق دور با اروپا قرار گرفته و از این حیث تاریخی طولانی و غنای فرهنگی بالایی داره.

الان هم این شهر با توجه به قرار گرفتن در شاهراه ارتباطی شمال با جنوب ایران و شرق با غرب ایران، یکی از شهرهاییه که هر روز مسافران زیادی از آن عبور می کنن. این شهر به دلیل موقعیت مذهبی ای که داره، حتی اغلب مسافران عبوری از حرم حضرت معصومه و جمکران در آن بازدید می کنن.

اگر قصد سفر نوروزی به قم را دارید یا قم در مسیر سفر جاده ای شما قرار داره، پیشنهاد می کنیم سری به این شهر بزنید و ضمن دیدار از مکان های دیدنی قم، خوراکی های خوشمزه این شهر رو هم تجربه کنید و سوغاتی های معروف قم رو برای خودتون و عزیزانتون بخرید.

در قم علاوه بر جمکران و حرم حضرت معصومه که نیازی به معرفی نداره، مکان های دیدنی دیگه ای نیز هست که کمتر شناخته و معرفی شده. برای مثال با خارج شدن از قم به سمت شمال در مسیر تهران، دریاچه نمک حوض سلطان از مکان های شگفتی است که می توانید ببینید و ضمن دیدار از این منبع نمکی-آبی کم نظیر، تجربه حضور در یک بافت کویری جذاب و رویایی را داشته باشید. ضمن اینکه فراموش نکنید، دو سه مرکز خدمات مسافرتی بسیار مجهز و مدرن هم در اتوبان قم-تهران هست که می تونید، با توقف در آن مراکز، خستگی در کنید. برای مثال مرکز خدمات مسافرتی مهر و ماه که ضمن استراحت و استفاده از فود کورت مهر و ماه می تونید از سوهان مرغوب محمد ساعدی نیا خرید کنید یا شکلات های دست ساز این برند محبوب سوهان رو تجربه کنید.

جالبه که بدونید مقبره چند تن از شاهان قاجار و صفوی، مثل فتحعلی شاه و محمد شاه، صفوی علی شاه و جز اینها در جوار حرم حضرت فاطمه معصومه هست که دیدنش خالی از لطف نیست.

از مکان های دیدنی دیگه قم می شه به پل آهن‌چی، مدرسه غیاثیه (پامنار) و تیمچه بازار بزرگ قم و دو سه موزه اصلی این شهر اشاره کرد.

 

دلینو قم

 

خوراک مردم قم تفاوت چندانی با غذای سایر ایرانیان نداره. البته با توجه به قرار گرفتن قم در حاشیه شمالی دشت کویر، غذاهای مردمان کویر و خوراکی های آبکی مثل آش، کال جوش و آبگوشت محبوبیت زیادی داره. معروف‌ترین خوراک سنتی در قم هم به همین دلیل آبگوشت قُنَبیده. آبگوشتی که با کلم محلی قم پخت می‌شه. گیاه قُنَبید مزه‌ای شبیه به مزه تربچه و ظاهری شبیه به ظاهر کلم داره و قمی ها غذاهایی که با این گیاه پخته می شه رو خیلی دوست دارن. آبگوشت بزباش (سبزی)، دم پختی، کال جوش، حلوا کنجدی، حلوا شادونه، حلوا ارده، کسمه و سوهان هم از سایر غذاها و خوراکی های معروف قمه که آخری به عنوان معروف ترین سوغات این شهر هم شناخته می شه.

اگر به قم سفر کردید و دلتون غذای آبکی نخواست، فراموش نکنید که کباب های کوبیده قم طعم و مزه خیلی خوبی داره و از بهترین کباب های کوبیده ایرانه. دلیل این کیفیت کباب های کوبیده قم هم اینه که قمی ها دامپروری بسیار قوی ای دارند و اغلب گوشت گوسفند مصرف می کنند و خیلی به گوشت گوساله علاقه ای ندارند، بنابراین کبابهای کوبیده قم از گوشت تازه و مرغوب گوسفندی تهیه می شه و بسیار خوش خوراکه.

خب از خوراکی های محبوب قم و سوغات معروف این شهر که سوهانه که بگذریم، می رسیم به هنرهای مردمان این شهر که باعث شده به عنوان سوغات قم، شهرت جهانی پیدا کنه. مثل قالی بافی که در اغلب شهرهای گرم و کویری ایران صنعت رایجی بوده و هست؛ اما فرش های ابریشمی قم به طرح های ابتکاری و بدیعی که داره معروفه و جنس مرغوب ابریشمی فرش ها به این صنعت دیرپای ایرانی شهرت جهانی داده. از سایر سوغات قم می شه به منبت کاری، پالان‌دوزی، کلاه مالی، خراطی، شعربافی و گیوه دوزی اشاره کرد.

اگر شما هم در تعطیلات نوروز قصد سفر به این شهر زیبا رو دارین، حتما یادتون باشه که می تونید غذاهای مورد علاقه تون رو به راحتی از رستوران های دلینویی شهر همدان از طریق وب سایت دلینو و یا اپلیکیشن دلینو سفارش بدین و اونها رو به راحتی در آدرس مورد نظرتون دریافت کنید.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
نویسنده

info@delino.com

بدون نظر

پیام بگذارید