خانهمطالب عمومیسفر در تاریخ با همبرگر: از مغولستان تا آلمان و آمریکا

سفر در تاریخ با همبرگر: از مغولستان تا آلمان و آمریکا

سفر در تاریخ با همبرگر: از مغولستان تا آلمان و آمریکا

داستان همبرگر یا در واقع همون پادشاه ساندویچ ها از اونجا شروع شد که سوارکاران مغول گوشت رو زیر زین اسب قرار میدادند و فشار زین باعث میشد گوشت ترد بشه و با گرمای زیر زین کمی نیم پز بشه، این روش بهشون این امکان رو میداد که بدون پیاده شدن از اسب گوشت غذاشون برای وعده های غذایی مختلف آماده بشه.

وقتی مغول ها، مسکو رو فتح کردن، گوشت های خودشون رو به اونجا بردن و کم کم به عنوان “استیک تارتار” در منطقه جا افتاد و بومی شد. این نامگذاری به این دلیل بود که در زبان روسی به مغول ها تارتار میگفتند و به طبع این نوع گوشت هم به استیک تارتار معروف شد.

طبق چیزی که در تاریخ اومده، بازرگانی آلمانی در زمان سفرش به آسیا در اوایل دهه ۱۸۰۰ میلادی متوجه این روش استفاده گوشت مغول ها شد و این روش رو به زادگاهش یعنی هامبورگ برد و در اونجا آشپزها گوشت ها رو کباب کردن و بهش گوشت هامبورگی میگفتن. چند وقت بعد از این ماجرا یک ملوان آمریکایی که به بندر هامبورگ تردد داشت از خوردن این غذا بسیار لذت برد و اون رو به کشور خودش برد و در اونجا با اضافه کردن کمی ادویه و سس به گوشت هامبورگی، همبرگر رو خلق کرد. این غذای لذیذ در ابتدا هامبورگر نام داشت به معنی آمده از هامبورگ و بعدها به همبرگر امروزی شهرت یافت.

رسیدن همبرگر به آمریکا زمینه ساز صنعتی و جهانی شدن اون بود، ولی این موضوع به این سادگی ها هم نبود، چون بعد از شروع جنگ جهانی اول احساسات ضد آلمانی بالا گرفت و به دلیل اینکه نام این غذا تداعی کننده نام یکی از شهرهای شمال آلمان بود، نام این غذا برای مدتی به استیک برگر تغییر پیدا کرد و حتی در دوره ای استفاده از اون به دلیل ملاحظات سیاسی ممنوع شد.

 

سفر در تاریخ با همبرگر

 

این در حالی بود که شخصی به نام “ری کراک” کاری کرد که همبرگر غذای اصلی بزرگ ترین رستوران زنجیره ای جهان بشه. در میانه قرن بیستم، فردی به نام”ری کراک” که پیش تر تجربه کار فروشندگی رو داشت، با برادران “ریک و مک دونالد” آشنا شد که یه رستوران کوچک در سن برناردینوی کالیفرنیا داشتن و با آنها مشغول به کار شد. کراک در سال ۱۹۵۵ به همراه برادران مک دونالد تصمیم به افتتاح یک رستوران با تمرکز روی همبرگر گرفت و فقط سه سال بعد در سال ۱۹۵۸، صد میلیون عدد همبرگر فروخت. او تصمیم گرفت با اختراع کردن فرمولی خاص برای همبرگرهاش کاری کنه که طعم همبرگر در همه جای جهان و تمامی شعبه ها یکسان باشه و باعث به وجود اومدن طعمی استاندارد در تمام شعبه های مک دونالد شد.

کراک، بعدها برای اصلاح کیفیت و طعم برگرهای خودش، دوره های آموزشی برگزار کرد که به دانشگاه همبرگر معروف شد و کارکنان و نمایندگان در این دوره برای آموزش دیدن روش های علمی کارشون شرکت کردند تا همگی بتونن جهت همسان سازی مزه همبرگرها در شعبه های مختلف یک روش واحد رو اجرا کنن. همه این تلاش ها باعث شد که ری کراک موفق بشه و در حال حاضر مک دونالد یکی از بزرگترین رستوران های زنجیره ای جهانه که ۳۵ هزار شعبه در ۱۱۹ کشور از جمله مغولستان داره.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
نویسنده

info@delino.com

نظرات
 • مطالب اموزنده و جالبی بود.ممنون

  اردیبهشت ۵, ۱۳۹۸
  • بسیار متشکریم بابت نظرتون

   اردیبهشت ۷, ۱۳۹۸
 • خیلی جالب بود ممنونم، من عاشق همبرگرم وقتی آدم از گذشته چیزی که دوست داره میفهمه خیلی باحاله، بازم ممنون

  شهریور ۲۶, ۱۳۹۸

پیام بگذارید