خانهمطالب عمومیعادت های غذایی مردم کشورهای مختلف

عادت های غذایی مردم کشورهای مختلف

عادت های غذایی مردم کشورهای مختلف

تا حالا شده به جایی سفر کنید و رفتار مردم محلی اونجا براتون جالب یا عجیب باشه؟ یا رفتاری رو انجام بدید که به نظر مردم اون کشور یا منطقه اشتباه باشه یا بی احترامی تلقی بشه؟

ما می خوایم چند تا از آداب جالب غذا خوردن مردم در کشورهای مختلف رو بررسی کنیم.

هند:

هندی ها آداب مهم و جالبی برای غذا خوردن دارن که خیلی از آن ها از تعلیمات بودا است.

احتمالا اکثرتون دیدید که هندی ها با دست غذا میخورن و این مدل غذا خوردن ربطی به طبقه اجتماعی و پایین بودن فرهنگ اون ها نداره بلکه اونا باور دارند بین غذا و انسان نباید واسطه ای وجود داشته باشه تا انرژی غذا حس بشه.

ولی حواستون باشه که با دست چپ غذاخوردن در هند تابو است. دلیلشم احتمالا اینه که کارگرهای هندی با توجه به راست دست و چپ دست بودن گروه بندی می شدن و چپ دست ها اهمیت کم تری داشتن.

همچنین هندی ها سعی می کنن اکثر غذاهاشون از طبیعت باشه و کمتر از گوشت حیوانات استفاده کنن.

وقتی صحبت از غذای هندی میشه تو ذهن اکثرمون غذاهای تند میاد، جالبه که بدونید برعکس غذا خوردن با دست، تند بودن غذا چیزیه که به طبقه اجتماعی مربوط میشه. در هند مردم هرچقدر فقیرتر باشن غذای تندتری میخورن.

چین:

آداب غذا خوردن چینی ها چیزیه که روی سلامت جسمانی اون ها هم تاثیر مثبت گذاشته، مثلا چینی ها معمولا در ظرف های کوچیک غذا میخون که این باعث میشه حجم غذاشون کنترل شده باشه. همچنین استفاده از چاپ استیک که همان چوپ های غذاخوری چینی است بر این موضوع تاثیر داره.

ولی استفاده از چاپ استیک به همین راحتی ها هم نیست و آداب و رسوم خاص خودش رو داره. برای مثال شما نباید با چاپ استیک به سمت کسی یا چیزی اشاره کنید چون بی احترامی به حساب میاد یا اگر از اون ها استفاده نمی کنید نباید اون ها رو به صورت عمودی توی ظرفتون بذارید بلکه باید به صورت موازی کنار ظرف غذاتون بذارید.

در فرهنگ ما اگر کسی موقع خوردن سوپ یا آش هورت بکشه، کار بسیار زشت و ناپسندی حساب می شه. اما در چین نه تنها این کار بد نیست، بلکه خوب هم هست و نشان دهنده رضایت شما از طعم سوپ است علاوه بر این چینی ها سوپ را سر می کشند.

راجع به رشته هایی که در سوپ یا نودل هم وجود داره بهتره که بدونید این رشته ها در فرهنگ چین نماد طول عمر است در نتیجه نباید خرد یا نصفشان کنید، چون نشانه طول عمر کوتاه و مرگ زودرسه.

همچنین وقتی سر میز نشسته اید آرنج هایتان را روی میز نگذارید چون بی احترامی تلقی می شه.

کره جنوبی:

در کره جنوبی به هیچ وجه نباید قبل از فردی که از شما بزرگ تر است و سر سفره نشسته، غذاتون رو شروع کنید؛ حتی اگر اون شخص یک روز از شما بزرگ تر باشه. احترام گذاشتن به فرد بزرگ تر در فرهنگ ایرانی هم وجود دارد، هرچند که این روزها اهمیت آن کمتر شده است.

 

عادت های غذایی مردم کشورهای مختلف

 

تانزانیا:

ما وقتی با یکی قرار داریم همه ی سعیمون رو می کنیم که سر وقت برسیم و آدم خوش قولی باشیم، اما در تانزانیا اصلا سعی نکنید که دقیقا راس ساعت مورد نظر به جایی که دعوت شدید، برسید چون این کار بی احترامی به میزبان یا آشپز است، سعی کنید حداقل یک ربع بعد از ساعت مورد نظر اونجا باشید. از اونجایی که در تانزانیا همه چی برعکسه، شما نباید راجع به بوی غذا یا میوه نظر بدید، حتی اگر بخواید از بوی اون تعریف کنید. این کار مورد پسند مردم تانزانیا نیست.

روسیه:

در روسیه سعی کنید که همیشه مقداری از غذاتون رو ته ظرف باقی بذارید و اون رو تا آخر نخورید. این کار نشان می ده که غذا به مقدار کافی بوده و میزبان هم بسیار دست و دل باز بوده و انقدری غذا کشیده که شما قادر به خوردن همه ی غذا نبودید. بگذریم که اصولا حجم غذا در روسیه اونقدرها هم زیاد نیست که ما ایرانی ها رو سیر کنه.

فیلیپین:

در فیلیپین دست چپ ناپاک تلقی می شه؛ اگر غذا می خورید یا نان به دست می گیرید اون رو با دست راست بگیرید. پس چپ دست ها به فیلیپین نرن، بهتره.

 ایتالیا:

پنیر یکی از چاشنی های اصلی غذاهای ایتالیایی است و در بیشتر غذاهاشون وجود داره اما نباید از اون روی غذاهای دریایی استفاده کنید چون از دید مردم ایتالیا گناه محسوب می شه.

آشپزهای ایتالیایی خوب می دونن که چطور و به چه مقدار از پنیر توی غذا استفاده کنن. اگر شما موقع غذا خوردن از سرآشپز درخواست پنیر اضافه کنید به اون بی احترامی کردید.

اسپانیا:

در اسپانیا نباید نان را داخل سوپ بزنید، این عمل زشت و غیر اخلاقی محسوب می شه.

افغانستان:

خیلی مهمه که در افغانستان به نان احترام گذاشته بشه. اگر نانی به زمین بیوفته، مردم افغانستان اون نان رو میبوسن و برمیدارند. همچنین نان رو با دست راست می خورن.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
نویسنده

info@delino.com

بدون نظر

پیام بگذارید