خانهمطالب عمومیغذای دریایی

غذای دریایی

غذای دریایی

سیاره بزرگ ما پوشیده شده از اقیانوس ها و دریاهای پهناور است و همونطوری که همه میدونیم بیشتر از هفتاد درصد سطح سیاره ما رو اقیانوس ها و دریاها تشکیل میدن. میلیاردها انسان باید روزانه با خوردن غذا نیاز های بدنشون رو برطرف کنن پس میشه گفت این هفتاد درصد اقیانوس و دریا که یه بستر مناسب برای رشد و نمو آبزیان و انواع غذای دریایی است رو نمیشه نادیده گرفت چون حتما تعدادشون از موجودات خوراکی روی خشکی به مراتب بیشتره و دسترسی بهشون آسونتره و این یعنی اینکه کلی خوراکی خوشمزه برای ما آدما تو دریاها میشه پیدا کرد.

ماهی ها، میگوها و خرچنگ ها تقریبا عمده آبزیان خوراکی رو تشکیل میدن که علاوه بر فراوانی و هزینه نسبتا پایین ترشون نسبت به گوشت قرمز خاصیت های خیلی خوب هم دارن و اون اینه که با خوردن این غذا ها قسمت عمده ای از نیاز بدن به پروتئین ها، ویتامین ها و املاح رو برآورده میکنه و حتی از لحاظ ارگانیک بودن بیشتر میتونیم بهشون اعتماد کنیم چون به صورت طبیعی داخل دریا پرورش پیدا میکنن. ما اینجا دو مورد از موجوداتی که تو دریا زندگی می کنن و می تونن در وعده های غذایی ما باشن به همراه خواصشون براتون نام میبریم:

 

غذای دریایی

 

ماهی ها:  آن دسته از جانداران آبزی هستند که اولین مشخصه آنها خونسرد بودنشونه. پوست بدن همگی آنها از پولک پوشیده شده و لغزنده اند. ماهی ها تقریبا ۳۳۰۰۰ گونه توصیف شده اند که در میان مهره داران خوراکی رتبه اول رو به خودشون اختصاص میدن. ماهی دارای ارزش غذایی بسیار بالایی است و اکثر مواد مغذی مفید برای بدن انسان را به تنهایی داراست ماهی دارای پروتئین با کیفیت بالا، ید و ویتامین های مختلف از جمله ویتامین D و مواد معدنی است و چربی و کلسترول بسیار کمی دارد و در آن اسید های چرب اشباع نشده به نام امگا ۳ وجود دارد که اثرات بسیار مهمی در سلامت انسان به عهده دارد. در مورد راه های تشخیص ماهی تازه صید شده و مدل های طبخ برخی از ماهی ها در پستهای بعدی بیشتر براتون میگیم.

میگو ها: میگو گونه ای از سخت پوستان آبزی است که در بیشتر آبهای جهان اعم از آب شور و آب شیرین یافت می شود، میگو یکی از لذیذترین غذاهای دریایی است. ۱۰۰ گرم میگو حاوی ۷۷ میلی گرم آب، ۹۹ کالری انرژی، ۱/۱۸ گرم پروتئین، ۰/۸ گرم چربی، ۱۶۳ میلی گرم کلسترول و ۹۱ میلی گرم قند است. اگه دوست دارین یه دستور پخت غذا با میگو رو داشته باشین به پست سوشی دراگون ما مراجعه کنید و این رو هم بگم که حتما در پست های بعدی راجع به انواع میگو ها و راه های تشخیص میگو تازه صید شده و چند دستور غذایی با میگو براتون مطلب پست میکنیم.

 خوبه اینم بگیم که استقبال از این غذا ها در گذشته بیشتر تو شهرهایی که نزدیک به دریا بودن بیشتر بوده و هنوز هم این موضوع وجود داره اما امروزه دیگه اگه به بازارچه های محله هامون یا حتی قصابی محل یه سر بزنیم میتونیم انواع ماهی و میگو رو تهیه کنیم.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
نویسنده

info@delino.com

بدون نظر

پیام بگذارید