خانهرستورانمعرفی دیزی‎‌سراهای معروف تهران

معرفی دیزی‎‌سراهای معروف تهران

معرفی دیزی‎‌سراهای معروف تهران

دیزی” یکی از غذاهای اصیل و قدیمی ایرانی‎‌ست که با گذشت زمان هم‎چنان طرفداران خود را دارد. بسیاری تاریخچه‎‌ی دیزی را مربوط به شیوه‎‌ی دامپروری و کوچ‌‎نشینی اقوام قدیمی ایرانی می‎‌دانند و برخی دیگر معتقدند آبگوشت پس از سبک زندگی یک‎جا نشینی، ساخت کهن‌‎شهرها و مصادف با آن ساخت ظروف سنگی و سفالی رواج پیدا کرده‌‎است. آبگوشت دو بخش “تَر” و “خشک” دارد که ترکیبی از گوشت، انواع حبوبات، لیمو و چاشنی‎‌های مختلف است. در بخش تر آن تیکه‎‌های نان را به صورت “ترید” درمی‎‎‌آورند و در بخش خشک گوشت حبوبات را با گوشت‎کوب می‎‌کوبند تا حالتی کوفته‎‎‌مانند به خود بگیرد. اغلب این دو بخش را جدا از هم می‌‎خورند و اگر این دو بخش به خوبی از هم جدا نشوند حالتی سوپ مانند به خود می‎‌گیرند.

در ادامه سه دیزی‌‎سرای معروف در تهران را معرفی خواهیم‎‌کرد:

  • دیزی‎‌سرای آذری: احتمالاً اسم دیزی‎‌سرای معروف در خیابان راه‎‌آهن را شنیده‌‎ا‌‌ید. دیزی‎‌سرای آذربایجان از قدیمی‌‎ترین دیزی‌‎فروشی‎‌های تهران است که در میدان راه‎‌آهن و در فضایی قدیمی و سنتی قرار دارد. دکوراسیون و محیط سنتی و البته دیزی‌‎های بسیار خوش‎‌طعم آن باعث شده این مکان تبدیل به پاتوق بسیاری از علاقمندان به این غذای سنتی است. فضای داخلی این مکان از دیوارهای آجری، آینه‎‎‌کاری‎‌های رنگارنگ و تابلوهای نقاشی و وسایلی مثل سماورهای بزرگ که المان سنتی ایرانی را تداعی می‎‌کنند، تشکیل شده‎‌است.

سفارش آنلاین دیزی از دلینو

  • دیزی‎‌سرای ایرانشهر: یکی دیگر از دیزی‎‌سراهای محبوب شهر تهران در خیابان ایرانشهر قرار دارد. نمای بیرونی این مکان از کاشی‎‌کاری‌‎ها و پنجره‌‎های آبی تشکیل شده‎ و بسیار شبیه خانه‎‌های قدیمی است. در فضای درونی آن نیز ستون‎‌ها و گچ‎بری‎‌ها از سبک معماری سنتی ایرانی پیروی کرده‎‌اند. میز و نیمکت‌‎های این دیزی‎‌سرا چوبی و دیوارها با عکس‌‎هایی از شاهنامه تزئین شده‌‎است. دیزی‎‌سرای ایرانشهر فقط در وعده‎‌ی ناهار باز است و تنها غذای آن دیزی است که می‌توان آن را با انواع مخلفات مثل ترشی، سبزی، زیتون و … سفارش داد.
  • دیزی‌‎سرای طرشت:  این دیزی‎‌سرا در خیایان طرشت قرار دارد و صاحب آن فردی به نام آقای ناصر قهرمانی است برای همین برخی این دیزی‎‌سرا را به نام دیزی‌سرای “ناصر” نیز می‌‎شناسند. از آن‎جایی که آقای قهرمانی بسیار به فیلم‌‎های فارسی قدیمی علاقه داشتند، در و دیوار این دیزی‌سرا پر از عکس و پوستر فیلم‌‎ها و بازیگران قدیمی‎ است. فضای این رستوران بسیار گرم و صمیمی است و علاوه بر دیزی سایر غذاهای سنتی در منوی این رستوران وجود دارد. این دیزی‎‌سرا برای وعده‎‌ی صبحانه نیز باز است و املت را به شیوه‎‌ی سنتی سرو می‎‌کند.

سفارش آنلاین دیزی از دلینو

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
نویسنده

minam@delino.com

بدون نظر

پیام بگذارید