خانهمطالب عمومیکاربرد میم‌ها در شبکه‌های اجتماعی

کاربرد میم‌ها در شبکه‌های اجتماعی

کاربرد میم‌ها در شبکه‌های اجتماعی

بعضی تصویرا با آدم حرف می‎زنن و میم‎‌های مختلفی که توی شبکه‌های اجتماعی بین کاربرا به اشتراک گذاشته میشن هم از همین دست تصویرا هستن. اگه پایه‌ی ثابت شبکه‌های اجتماعی باشیم گاهی بدون زدن حرفی با یدونه از میم‌های معروف می‌تونیم نسبت به یه اتفاق یا گفتگو واکنش نشون بدیم. توی این پست بلاگ دلینو قراره درباره‌ی میم‌ها (meme) صحبت کنیم تا بدونیم اونا چیزی بیشتر از یه تصویر ساده‌ی وایرال شده هستن.

سر و کله‌ی میم‌ها از کجا پیدا شد؟

خیلی وقتا با پخش یک فیلم و سریال طرفداران اون شروع به تکرار کردن تکه کلام‌های شخصیت‌ها یا متن به کار رفته در اون فیلم یا سریال می‌کنن و این تکه کلا‌م‌ها گاهی حالت ضرب‌المثلی پیدا می‌کنن و با قصد و منظور خاصی به کار برده میشن تا جای که حتی شاید فردی اون فیلم و سریال رو ندیده‎‌باشه اما این اصطلاح رو شنیده باشه و توی گفتار عامیانه‌ش استفاده کنه. شاید همین الان که این متن رو میخونید چندتا از این تکه‌کلام‌ها توی ذهنتون تداعی بشه که با گذشت سال‌ها هنوز ازش استفاده می‌کنید. درباره‌ی وایرال شدن میم‌ها هم تقریباً چنین داستانی وجود داره.

واژه‌ی “میم” (meme) اولین بار سال ۱۹۷۶ توسط ریچارد داوکینز توی کتاب “ژن خودخواه” استفاده شد و مخفف کلمه‌ی یونانی mimema  به معنای “تقلید کردن از چیزی” هست. میم در حال حاضر به معنا و مفهوم کلی دلالت داره که از فرهنگی به فرهنگ دیگه متفاوته و هدفش انتقال یه پدیده‌ی مشخص یا معنایی خاص از یک ذهن به ذهن دیگه‌ست. رفته‌رفته پای میم‌ها به شبکه‌های اجتماعی در قالب محتواهای چند رسانه‌ای باز شد و بیشتر به صورت تصاویر با چاشنی طنز بین افراد به اشتراک گذاشته میشد. در حال حاضر میم‌ها به قدر متنوع هستن که توی خیلی از شبکه‎‌های اجتماعی افراد با عکس و ویدئوهای خودشون میم درست می‌کنن و این میم‌ها رو وایرال می‌کنن تا بیشتر دیده بشه. دیده‎‌شدن بیشتر یه میم بستگی به مورد پسند عموم بودن و قابلیت بازگو کردن میم داره. خیلی از میم‌ها امکان این رو دارن که توی موقعیت‌های مختلف به کار برده‌بشن و برای کاربرا تصویر شناخته‌شده‌تری باشن و همین علت معروف شدن اون‌هاست.

سه تا میم معروف:

در ادامه‌ی این پست می‌خوایم چندتا از این میم‎‌های معروف که احتمالاً توی شبکه‎‌های اجتماعی به چشمتون خورده رو با هم مرور کنیم.

میم “بچه‌ی موفق”: توی این میم یه پسر بچه هست که دستاشو مشت کرده و حالت صورتش به ما از مصمم بودن و یه پیروزی بزرگ میگه. سال ۲۰۰۷ یه مادر در حالیکه پسرش سام مشغول خراب کردن قلعه‌های شنی لب ساحل بود ازش عکس گرفت و این عکس رو توی شبکه‌های مجازی با عنوان “من از قلعه‌های شنی متنفرم.” به اشتراک گذاشت. سال ۲۰۱۲ یه آژانس عکاسی حق استفاده از این عکس رو خرید و این عکس معروف‌تر از قبل شد و توی آگهی‌ها و بیلبوردهای مختلف ازش استفاده می‌شد. حالا این تصویر این پسر کوچولوی مصمم توی شبکه‌های مجازی به عنوان “بچه‌ی موفق” بین کاربرا موفق میشه و حسابی طرفدار داره.

میم بچه‌ی موفق از میم‌های معروف شبکه‌های مجازی است.
میم بچه‌ی موفق از میم‌های پرطرفدار شبکه‌ی مجازی است.

میم خابی لیم: خابی لیم (Khaby Lame) یکی از کاربرای پروپاقرص اپ تیک‌تاک بوده و با ساختن ویدئوهایی به افرادی که کارهای ساده رو بسیار سخت و پیچیده می‌بینن، طعنه می‌زنه. در حال حاضر ویدئوهای خابی لیم از پربازدیدترین ویدئوهای تیک‌تاک هست که البته در حال حاضر تبدیل به یکی از میم‌های معروف توییتر و اینستاگرام شده.

خابی لیم از کاربران موفق تیک‌تاک بوده که حالا تصاویرش تبدیل به میم معروف شده‌است.

میم “خب به من چه”: کرمیت (Kermit) اسم یه قورباغه عروسکیه که برای اولین بار توی یه برنامه‌ی تلوزیونی در سال ۱۹۹۵ ظاهر شده. از روی این قورباغه‌ی عروسکی میم‌های زیادی ساخته شده که با چهره‌ی بی‌تفاوت و نیشخند مانند میگه “خب به من چه”. معمولاً افراد از میم “خب به من چه” زمانی که کاری رو اشتباه انجام دادن، استفاده می‌کنن و شاید به خاطر همین جمله‌ی پرکاربرد باشه که کرمیت الان یه شخصیت پرطرفدار توی شبکه‌های مجازی شده.

کرمیت در ابتدا یک عروسک در برنامه‌های تلوزیونی بوده و حالا تبدیل به یک میم شده‌است.

توی این پست دلینو درباره‌ی میم‌های بیشتر شناخته‌شده توی دنیای مجازی صحبت کردیم. هر کدوم از این میم‌ها داستان متفاوتی دارن و پیشنهاد می‌کنیم با سرچ کردن داستان میم مورد علاقتون رو پیدا کنید.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
نویسنده

minam@delino.com

بدون نظر

پیام بگذارید