خانهسبک زندگیگیاهان مناسب محل کار

گیاهان مناسب محل کار

گیاهان مناسب محل کار

یه محیط کار باید چه ویژگی‌هایی داشته‌باشه تا شما در طول مدت کاریتون احساس آرامش و نشاط داشته‌باشید؟ توی این پست بلاگ دلینو قراره درباره‌ی گل و گیاه‌هایی صحبت کنیم که وجودشون می‌تونه باعث آرامش خاطر و نشاط شما توی ساعات کاری بشه. گل و گیاه طبیعی تاثیر زیادی توی کاهش تنش و استرس افراد داره و همین موضوع می‌تونه کارایی و انگیزه‌ی آدم‌ها رو برای کار بیشتر کنه. اما برای انتخاب گل و گیاه مناسب محل کار لازمه درباره‌ی شرایط نگهداری این گیاه‌ها بیشتر بدونیم. مثلا اینکه به چقدر نور نیاز دارن یا آبیاریشون باید به چه صورت باشه. برای همین توی این پست بلاگ دلینو قراره ۵ تا گیاه مناسب محل کار رو به شما معرفی کنیم:

گیاه سانسوریا:

از خواص این گیاه پاکسازی هوای محیط اطرافشه  و می‌تونه آلودگی‌هایی که توی هوا وجود داره رو تصفیه کنه. سانسوریا مقاومت بالایی دربرابر گرما و خشکی داره و به همین خاطر یه گیاه مناسب با شرایط اقلیمی ماست.

نور: این گیاه گرچه به نور مقاومه اما نور کامل و البته غیرمستقیم باعث رشد بهترش میشه.

دما: این گیاه می‌تونه طیف وسیعی از دما رو تحمل کنه اما بهترین دما برای رشد این گیاه دمای ۲۰-۳۰ درجه‌ست.

آبیاری: سانسوریا یه گیاه کم‌آبه و توی تابستون ۱-۲ بار و توی زمستون ۲-۳ بار در هفته برای آبدهی‌ش کافیه.

سانسوریا یک گیاه مقاوم دربرابر گرما و خشکی است.

گیاه پتوس:

این گیاه هم به صورت ابلق با رگه‌های سفید هم به صورت سبز یکدست وجود داره و یک گیاه رونده محسوب می‌شه. نکته‌ی جالب درباره‌ی پیتوس اینه که این گیاه می‌تونه تا چند ماه بدون خاک و توی آب زنده بمونه و سرحال باشه. شرایط نگهداری این گیاه آسونه و مهم‌ترین کار اینه که اگه برگاش زرد شدن اونا رو بچینید.

نور: این گیاه نیاز به نور متوسط و غیرمستقیم داره.

آبیاری: پتوس تقریبا هفته‌ای دوبار به آب نیاز داره و موقع آب دادن می‌تونید کمی آب روی برگاش اسپری کنید تا برگاش شاداب تر بشن.

پتوس یک گیاه رونده است.

گیاه فیکوس:

فیکوس با برگ‌های بزرگ وزیبایی که داره حسابی توجه رو به خودش جلب می‌کنه. علاوه‌بر زیبایی، این گیاه می‌تونه هوای اطراف خودش رو تصفیه بکنه و همین ویژگی باعث شده این گیاه خیلی طرفدار داشته‌باشه.

نور: این گیاه نیاز به نور زیاد داره برای همین پشت یه پنجره‌ی پرنور بهترین جا برای رشد این گیاهه . البته شاید نور مستقیم به این گیاه آسیب بزنه برای همین وجود پرده بین گیاه و نور شرایط رو بهتر می‌کنه.

آبیاری: هفته‌ای یکبار برای آب دادن به این گیاه کافیه.

نخل راپیس:

نخل راپیس هم خاصیت تصفیه کنندگی هوا رو داره و وجودش محل کار شما رو تبدیل به محیطی مطبوع‌تر می‌کنه.

نور: این گیاه به نور زیادی نیاز نداره و حتی توی سایه هم رشد می‌کنه اما بهتره چند ساعت در روز نور غیر مستقیم بهش تابیده‎بشه.

دما: این گیاه با گرما سازگاره و می‌تونه تا دمای ۳۸ درجه رو هم تحمل کنه. اما درباره‎‌ی سرما مقاومت این گیاه کمتره و سرمای کمتر از ۵ درجه میتونه بهش آسیب بزنه.

آبیاری: آبیاری این گیاه بستگی به دمای محیط داره اما به صور معمول هفته‎‌ای ۲-۳ بار آبیاری براش کافیه.

نخل راپیس نسبت به گرما مقاومه.

گیاه زامیفولیا:

این گیاه برگای سبز و پررنگی داره و به خاطر همین زیبایی و طراوتی که به محیط میده، توی دکوراسیون خیلی مورد استفاده قرار می‌گیره. علاوه‌بر این زامیفولیا یه گیاه خیلی مقاومه و برای آدمایی که سرشون شلوغه و فرصت رسیدگی به گل و گیاه رو ندارن خیلی مناسبه.

نور: این گیاه به نور غیر مستقیم و کم نیاز داره و نسبت به بی‌نوری مقاومه.

آبیاری: این گیاه تا مدت زیادی بدون آب دووم میاره و به طور معمول هفته‌ای یه بار آب دادن براش کافیه.

زامیفولیا می‌تواند زمان زیادی را بدون آب دوام بیاورد.

توی این پست بلاگ دلینو ۵ تا از گل و گیاه طبیعی که مناسب محل کار هستن رو با هم مرور کردیم. شما میتونید حتی یه گلدون کوچیک روی میز کار یا مطالعه‌تون قرار بدید و مطمئن باشید تاثیرات مثبتش رو توی تمرکز و رهایی از تنش و استرس روی شما نشون می‌ده. خیلی از گیاه‌ها شرایط نگهداری سختی ندارن و همین تنوع ویژگی باعث می‌شه با هر شرایطی بتونید گیاه محبوب خودتون رو پیدا کنید و توی خونه یا محل کار از وجودش لذت ببرید. پیشنهاد شما برای یه گیاه مناسب و مقاوم توی محل کار چیه؟ یه گلدون بزرگ و یه گیاه با برگای ضخیم رو ترجیح می‌دید یا یه گلدون کوچیک و یه گیاه ظریف که روی میزتون قرار می‌گیره؟

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
نویسنده

minam@delino.com

بدون نظر

پیام بگذارید